CAS LP-1000NP Pole Label Printing Scale Legal for Trade , 30 x 0.01 lb with a FREE 1 case CAS LST-8030 Non-UPC w/Safe Handling Label, 58 x 50 mm
CAS Retail Scales
Fully programmable scale with printer, auto printing and Save keys for prepack, zero, tare, tare save and prepack functions, 5 label formats or custom continuous labels to choose from, 4000 PLUs, 54 preset speed keys. Includes RS232 interface and free sof with a FREE 1 case CAS LST-8030 Non-UPC w/Safe Handling Label, 58 x 50 mm more ...
Retail Storefront > Deli Scales > Price Computing with Printing
View Full Detail Page
More Products in Series
Legal for Trade
Have Questions?
Call USoremail Us
Our Staff will be glad to help
Capacity x Readability
Non Legal Mode:30 lbx 0.01 lb
Legal For Trade: 30 lb x 0.01 lb
Pan Size
15.75 x 9.65 in
Features
  • Includes RS232 interface
  • Free software included
  • 4000 PLU (item) capacity
  • 54 preset keys
  • 30 standard label formats plus 6 custom labels
  • Continuous strip label
  • Print ingredients with labels 8000 & 8010
  • Print label with backing paper
  • Net weight statement
  • Pre-pack mode for automatic weighing / labeling
  • High speed printer
  • Print detailed reports on label of full page
  • Print inhibition (every field)
  • Password function
  • Diagnostic feature
  • Spanish printing
  • Flash ROM
Capacity
30 x 0.01 lbs
Display Digits
5/6/7 (Weight / Unit Price / Total Price)
Display Type
VFD (vacuum fluorescent display)
Measurement Type
Load Cell
Printing Type
Thermal print
Preset Data
4000 PLU, 1000 ingredient messages (50 characters x 8 lines)
Data Transfer PC to scale, Scale to PC, Scale to scale
Label Size 58 x 30 mm - 58 x 100 mm
Power Source
AC 110/120/220/240V, 50/60 Hz
Interface RS-232C
Power Consumption Max 100W